Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.
Bizi Arayın +380 542 10 42
 

Blog

LAZPRESSO COFFEE / Kahve  / BİR FİNCAN KAHVE HAYATINIZI KURTARABİLİR

BİR FİNCAN KAHVE HAYATINIZI KURTARABİLİR

Kahvenin sağlığa olan faydaları ile ilgili her gün yeni bir bilgi ile karşılaşıyoruz.

fincan-kahve

Yüzyıllardan beri kahvenin sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu belirtilmeye devam ediyor. Bu konuda yapılan yeni bir çalışma ise, kafeinli ya da kafeinsiz kahve içmenin ölüm riskini azalttığını ortaya koydu.

200.000 kadın ve 50.000 erkeği kapsayan oldukça geniş çaplı araştırmada, araştırmacılar çalışmalarına Birleşik Devletler’deki yetişkinlere ne kadar kahve tükettiklerinin de sorulduğu beslenme alışkanlıklarına dair anketlerden elde ettikleri veriler ile başladılar. Daha sonrasında ise bu verileri 2o yılı kapsayan ölüm ve hastalık oranları ile karşılaştırdılar.

Araştırmacılar ilk başta kahve tüketimi ile ölüm oranları arasında belirgin bir ilişkinin varlığını gözlemleyemediler. Araştırmaya katılanlar arasından günde 1 fincandan az ve günde 3 fincan kahve içenlerin ölüm riski, kahve tüketmeyenlere oranla %5 ile %9 arasında daha düşük çıktı. Günde 3 fincandan daha fazla kahve tüketenlerin ise bu konuda fazladan bir avantaja sahip olmadıkları belirlendi. Ancak, katılımcılar arasından hayatlarında asla sigara içmediklerini belirtenler mercek altına alındığında, ortaya farklı bir tablo çıktı. Günde 1 fincandan az ile 3 fincana kadar kahve tükettiklerini belirten bu katılımcıların ölüm riskleri, kahve içmeyenlere oranla %6 ile %8 daha düşük olarak ölçüldü. Günde 3 ile 5 fincan arası kahve içenlerde bu oran %15’e kadar yükselirken, her gün 5 fincan kahve içtiklerini belirten katılımcılarda bu oran %12’de kaldı.

kahve-icmek

Harvard School of Public Health beslenme departmanından doktora öğrencisi Ming Ding, kahve tüketimi ile ölüm oranı arasındaki bu ilişkinin kendi hipotezleri ile tutarlılık sergilediğini, çünkü kendilerinin de kahve tüketiminin tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları riskini azalttığını düşündüklerini belirtiyor.

Bu araştırmaya kadar kahve tüketimi ile düşük ölüm oranları arasındaki bu bağlantının açığa çıkarılması zordu; çünkü kahve tüketimi ile sigara bağımlılığı çoğu zaman el ele gidiyor ve kahvenin olası yararları sigara bağımlılığı ile gölgeleniyordu.

Peki ölüm oranlarındaki azalmanın arkasında tam olarak neler yatıyor?

Araştırmacılara göre daha fazla kahve tüketmek daha sağlıklı bir beslenmenin önünü açıyor ve gazlı içeceklerin tüketimini azaltıyor. Gazlı içecekler ise özellikle kalp hastalıklarına neden oldukları düşünülerek yüksek ölüm oranları ile ilişkilendiriliyor. Ancak asıl nokta bu olmayabilir. Çünkü kahve tüketenler gazlı içeceklerden uzak durmalarının tersine, kırmızı et ve alkol tüketimine daha fazla ağırlık veriyorlar. O halde, sağlık faydalarının kaynağı, kahvenin içerdikleri ile birebir alakalı olabilir. Kahve içerisinde bulunan lignanlar ve klorojenik asit gibi kimyasallar enflamasyonu azaltıp kan şekerini dengeleyerek kalp hastalıkları riskinin azalmasına neden oluyor. Bu olasılığı göz önünde bulunduran Ding ve çalışma arkadaşları, kahve içenlerin kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin %10 daha düşük olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca, Parkinson hastalığı ya da bunama gibi nörolojik hastalıklara bağlı olarak ölme riskleri de %9 ile %37 arasında daha düşük.

kahve-tuketimi

Dahası, çalışmaya katılanlar arasında günde en az 1 fincan kahve içenlerin intihar riski de %20 ile %36 arasında daha az olarak ölçülmüş. Günde 1 fincandan az kahve içtiklerini belirtenlerde ise bu risk %36 daha yüksek.

Söz konusu araştırmanın haricinde birçok çalışma da kahve tüketimi ile düşük intihar oranları arasındaki bağlantıyı onaylıyor. Ancak, kahvenin içerisinde bulunan  kimyasalların akıl sağlığı üzerinde direkt bir etkisinin mi olduğu, yoksa daha fazla kahve içen insanların daha fazla istihdam edilen kişiler ya da intihar oranlarının daha düşük gözlemlendiği hayat tarzlarına sahip kişiler mi oldukları belirgin değil.

Son olarak, her ne kadar önceki araştırmalar kahve tüketiminin prostat ve karaciğer başta olmak üzere kansere karşı koruma sağladığını iddia etseler de, bu araştırmada kanser riskinin azaltılması ile kahve tüketimi arasında bir ilişkiye rastlanılmamış. Ancak Ding’e göre bu değerlendirmeyi yapabilmek için ellerinde spesifik kanser çeşitlerine dair yeterli verinin bulunmadığını da belirtiyor.

YORUM BULUNAMADI.

BİR YORUM YAZIN